„Charlie i fabryka czekolady”

To książka napisana przez Roalda Dachl’a. Pisze on głównie książki dla dzieci i młodzieży.

W książce zawarta jest historia biednego chłopca – Charliego. Mieszka z rodzicami oraz dwoma babciami i dwoma dziadkami. Jedzą tylko śniadanie (chleb z margaryną) oraz obiad (zupę ziemniaczaną). Tytułowy bohater słodycze je tylko raz do roku – w swoje urodziny. Dostaje jedną, tyciusieńką czekoladkę. Ale pewnego dnia w starym radiu usłyszeli komunikat: pan Willy  Wonka – najsłynniejszy producent czekolady w 5 batonikach umieści 5 Złotych Talonów, dzięki którym 5 dzieci będzie mogło zwiedzić jego tajemniczą fabrykę. Oprócz tego, każde z piątki dzieci do domu wróci z trzema ciężarówkami słodyczy pana Williego Wonki. Charlie znajdzie ostatni Talon. Co stanie się w fabryce???

Książka nieco się „dłuży”, ale mimo to warto ją przeczytać. A tych, którym przypadnie do gustu styl pisania R. Dachl’a polecam inne jego opowiadania:

„Matylda”

„Wiedźmy”

„BFO”

... oraz kontynuację „Charliego...”:

„Charlie i wielka, szklana winda”

Dodatkowa informacja:

Na podstawie książki„Charlie i fabryka czekolady” został stworzony film, który możemy obejrzeć w kinie. To wersja dla leniwych (tych, co im się nie chce czytać), dla tych, co chcą sprawdzić zgodność z książką i dla tych co po prostu chcą to obejrzeć.

 Ela kl. I